מדוע כדאי לערוך הסכם ממון?

הסכם ממון בין בני זוג הוא הסכם הצופה איך יתחלק הרכוש שצברו בני הזוג, וזאת במקרה של פרידה בעקבות גירושין או מוות. אם ההסכם נעשה לאחר הנישואין, ההסכם צריך לקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט, על מנת שיהיה מחייב, לעומת הסכם הנחתם לפני הנישואין אותו ניתן לאשר בפני נוטריון.

עריכת הסכם ממון באמצעות עורך דין אזרחי הוא עניין חשוב במצבים בהם הנישואין מתחילים באי שוויון כלכלי ו/או אם נוצר אי שוויון כלכלי במהלך הנישואין. גם כשמדובר בבני זוג שאחד מהם או שניהם בעלים של רכוש מורכב כגון עסק, חברה, קניין רוחני ועוד, מומלץ לערוך הסכם ממון מהסיבה שרכוש מסוג זה הוא בעל ערך רב אך אינו נזיל מבחינה כספית, ועל כן קשה לחלוקה.

זוגות רבים נרתעים לעתים מההתעסקות בעריכת הסכם ממון, וזאת בעיקר בגלל חוסר הנוחות הכרוך בשילוב תחומים כספיים וכלכליים עם המאפיינים הרגשיים של הקשר הזוגי. עריכת הסכם ממון נתפסת כלא רומנטית וכהבעת אי אמון בבן הזוג. אולם, למעשה, כל מה שההסכם קובע הוא הפרדה הקשורה ברכוש במקרה של גירושין, וזאת כדי למנוע הליכי גירושין אכזריים, קשים וכואבים אשר בדרך כלל מתעכבים בעיקר על כסף ורכוש וחלוקתו.

על הסכם הממון להיות מנוסח באופן מקצועי ורהוט ועליו להסדיר בצורה ברורה ופרטנית, ביחס לכל זוג, את היקף השיתוף הכלכלי שיחול בעת הנישואין ובמקרה של פקיעתם. את הסכם הממון מומלץ לערוך בסיוע עורך דין אזרחי שמתמחה בתחום דיני משפחה, שכן מדובר בהסכם מהמורכבים והחשובים שאדם עושה במהלך חייו. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s